Cosmos Inverter Battery Deep Cycle 12V/200Ah Gel
Click to enlarge
Home » Shop » Cosmos Inverter Battery Deep Cycle 12V/200Ah Gel
Haier Thermocool Tec Digital Stabilizer 5000VA
Haier Thermocool Tec Digital Stabilizer 5000VA ₦209,000.00
Back to products
Haier Thermocool Tec Generator PTR SML CAPT 2500MS 2.5kVa/2kw
Haier Thermocool Tec Generator PTR SML CAPT 2500MS 2.5kVa/2kw ₦135,000.00
₦320,000.00
  • Sealed and Maintenance Free Operation
  • Recombination Technology maintenance-free
  • Fast Recharge
  • Pollution-free
Compare
Add to wishlist
Categories: Generators & Power Supplies, Inverter Batteries, Inverters & Solar Solutions
Description
Cosmos Battery Deep Cycle 12V/200Ah Gel Inverter Battery – General Information:
Cosmos Battery Deep Cycle 12V/200Ah Gel Inverter Battery – Key Features:
  • Lead proff Construction – non-spillable
  • ABS material that increases the strength of battery container
  • Superior Quality and Reliability
  • High quality AGM Separator – Extends Battery Cycle Life and Prevents Micro Short-circuit
  • Exceptional Deep Dischage Recovery
  • Low self-discharge
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cosmos Inverter Battery Deep Cycle 12V/200Ah Gel” Cancel reply
Compare
Bluegate UPS 3.5KVA
UPS, Offline UPS, Generators & Power Supplies
₦0.00
  • Durable and Reliable Microprocessor-based Inverter/Charger
  • Ultra Clean pure sine wave output with less than 5% Total Harmonic Distortion
  • User-friendly Digital Display/Interface
  • Powerful 300% surge power
  • Low sleep mode power consumption of less than 5W
  • Phase & Frequency synchronization auto-tracing for seamless transfer time
  • Programmable larger current, three-stage battery charger
  • Easy to install and maintain
  • Output Power: 2500W
  • Voltage: 150V - 254V
  • Nominal Frequency: 50Hz/60Hz (Auto-sensing)
Sumec Firman Generator SPG 1800 1KVA
Generators & Power Supplies, Generators, Sumec Firman Generator
Quick view
Sumec Firman Generator SPG 8800E2 6KVA
Haier Thermocool Generator TEC IGWE 8500ES 7.5KVA/6KW
Generators & Power Supplies, Generators, Thermocool Generator
  • Performance Power Output: 6000W (Rated), 6500W (Max)
  • Load required: 5 pcs 60W bulb, 4 pcs 100W fan, 2 pcs 200W TV, 1 piece 75W Home Theatre, 1 piece 100W DVD, 1 piece 50W DSTV Decoder, 2 pcs 1.0hp AC, 2 pcs 1.5hp AC, 1 piece 270W large size fridge/freezer.
  • Power factor : cosɸ 1
  • Start method: Key
  • Carburetor automatic fuel shut-off: Yes
  • Low oil shut down: Yes
Haier Thermocool TEC Generator BoboMax 2500MS 2.5KVA/2KW
Rated 1.00 out of 5
  • Product Description: Gasoline Generator Set
  • Liquide required: 5 pcs 60W bulb, 3 pcs 80W fan, 1 piece 200W TV, 1 piece 100W Home Theatre, 1 piece 1.0hp AC, 1 piece 150 ltrs medium size fridge /freezer.
  • Power Output (Rated) : W: 2000
  • Power Output (Max) : W: 2200
  • VOltage: 230
  • Current: 8.7
  • Frequency: 50Hz
  • Voltage DC: 12V
  • Current Dc: 8.3V
  • Power Factor: 1
Prag 15KVA | 48V – V Inverter Pure Sine Wave Inverter
Inverters & Solar Solutions, Inverters, Generators & Power Supplies
Bluegate Stabilizer 1KVA | 1000VA
Generators & Power Supplies, Automatic Voltage Regulator, Relay AVR
  • Phase: Single phase N GND
  • Voltage Range (Input): 100VAC-260VAC (Super low voltage range also available)
  • Voltage Range (Output): 200-240V (Empty load)
  • Frequency: 50/60Hz
  • Overvoltage protection: 250V 5V (Overvoltage indicator lights without output
  • Under-voltage protection: 100V 5V (Under-voltage indicator lights without output)(not applicable to super-low options)
  • Efficiency: 95%