Cosmos Inverter Battery Deep Cycle 12V/200Ah Gel
Click to enlarge
Home » Shop » Cosmos Inverter Battery Deep Cycle 12V/200Ah Gel
Haier Thermocool Tec Digital Stabilizer 5000VA
Haier Thermocool Tec Digital Stabilizer 5000VA ₦209,000.00
Back to products
Haier Thermocool Tec Generator PTR SML CAPT 2500MS 2.5kVa/2kw
Haier Thermocool Tec Generator PTR SML CAPT 2500MS 2.5kVa/2kw ₦135,000.00
₦320,000.00
  • Sealed and Maintenance Free Operation
  • Recombination Technology maintenance-free
  • Fast Recharge
  • Pollution-free
Compare
Add to wishlist
Categories: Generators & Power Supplies, Inverter Batteries, Inverters & Solar Solutions
Description
Cosmos Battery Deep Cycle 12V/200Ah Gel Inverter Battery – General Information:
Cosmos Battery Deep Cycle 12V/200Ah Gel Inverter Battery – Key Features:
  • Lead proff Construction – non-spillable
  • ABS material that increases the strength of battery container
  • Superior Quality and Reliability
  • High quality AGM Separator – Extends Battery Cycle Life and Prevents Micro Short-circuit
  • Exceptional Deep Dischage Recovery
  • Low self-discharge
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cosmos Inverter Battery Deep Cycle 12V/200Ah Gel” Cancel reply
Related products
20KVA Relay Voltage Stabilizer (45-280V)
Compare
Prag Voltage Stabilizer Relay 20KVA (45V-280V)
Generators & Power Supplies, Automatic Voltage Regulator, Relay AVR
Sold out
Mercury Inverter 5KVA MH5000
Mercury Inverter 5KVA MH5000
Inverters & Solar Solutions, Inverters, Generators & Power Supplies
Quick view
Sumec Firman Generator SPG 8800E2 6KVA
Generators & Power Supplies, Generators, Sumec Firman Generator
Mercury Inverter Battery Deep Cycle 12V/200AH
Inverters & Solar Solutions, Inverter Batteries, Generators & Power Supplies
Mercury Inverter 3KVA MH3500
Bluegate UPS 650VA
UPS, Offline UPS, Generators & Power Supplies
  • Wide input voltage window
  • Boost and buck AVR
  • Cold start function
  • Wide input voltage window
  • Boost and buck AVR
  • Cold start function
  • Both audible and indication lamp alarm functions
  • Protection for overcharge, deep discharge and automated charge current regulation
  • Wide input frequency range and compatible with small generators
  • Intelligent battery management
  • Dry contact communication with monitoring software
  • Optional RS232 and USB
Bluegate Stabilizer 1KVA | 1000VA
  • Phase: Single phase N GND
  • Voltage Range (Input): 100VAC-260VAC (Super low voltage range also available)
  • Voltage Range (Output): 200-240V (Empty load)
  • Frequency: 50/60Hz
  • Overvoltage protection: 250V 5V (Overvoltage indicator lights without output
  • Under-voltage protection: 100V 5V (Under-voltage indicator lights without output)(not applicable to super-low options)
  • Efficiency: 95%