Prag Inverter 7.5KVA – 48V – H
Click to enlarge
Home » Shop » Prag Inverter 7.5KVA – 48V – H
Prag Solar Inverter 7.2kW-48V Modular (8000W-MPPT)
Prag Solar Inverter 7.2kW-48V Modular (8000W-MPPT) ₦0.00
Back to products
Prag Solar Inverter 8kW-48V Modular (8000W-MPPT)
Prag Solar Inverter 8kW-48V Modular (8000W-MPPT) ₦0.00
Prag Inverter 7.5KVA – 48V – H
₦970,000.00
Compare
Add to wishlist
Categories: Generators & Power Supplies, Inverters, Inverters & Solar Solutions
Description
Prag Inverter 7.5KVA – 48V – H – General Information:
Prag Inverter 7.5KVA – 48V – H – Key Features:
  • Powerful Pure Sine Wave (PSW) Inverter/Charger
  • 13 Vdc inverter Battery Recover Point (BRP) – Dedicated for Renewable Energy Systems
  • High-efficiency design and Power Saving Mode to conserve energy
  • 8 Pre-set battery type selectors with de-sulphation for totally flat inverter batteries
  • 4 Step Intelligent Battery Charging system, and Power Factor Correction (PFC)
  • Battery DOD (Depth of Discharge) setting from 50%
  • Easy and straightforward installation
  • Designed to operate in harsh environment
  • DC Start and Automatic Self Diagnostic (ASD) function
  • Compatible with Linear and Non-Linear loads
  • Low DC Voltage home and office appliances support
  • Up to 120Amp charging currently selectable from 0%-100%
  • Battery priority mode for preferred UPS configuration
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Prag Inverter 7.5KVA – 48V – H” Cancel reply
Compare
Bluegate UPS 3.5KVA
UPS, Offline UPS, Generators & Power Supplies
₦0.00
  • Durable and Reliable Microprocessor-based Inverter/Charger
  • Ultra Clean pure sine wave output with less than 5% Total Harmonic Distortion
  • User-friendly Digital Display/Interface
  • Powerful 300% surge power
  • Low sleep mode power consumption of less than 5W
  • Phase & Frequency synchronization auto-tracing for seamless transfer time
  • Programmable larger current, three-stage battery charger
  • Easy to install and maintain
  • Output Power: 2500W
  • Voltage: 150V - 254V
  • Nominal Frequency: 50Hz/60Hz (Auto-sensing)
Sold out
Mercury Inverter 5KVA MH5000
Mercury Inverter 5KVA MH5000
Inverters & Solar Solutions, Inverters, Generators & Power Supplies
Sumec Firman Generator 7KVA ECO 10990ES
Generators & Power Supplies, Generators, Sumec Firman Generator
Prag 15KVA | 48V – V Inverter Pure Sine Wave Inverter