Genus Inverter Heiwa 950VA/12V
Click to enlarge
Home » Shop » Genus Inverter Heiwa 950VA/12V
Genus Heiwa Inverter iChallenger 1500VA/24V
Genus Heiwa Inverter iChallenger 1500VA/24V ₦0.00
Back to products
Genus Inverter Heiwa 1625VA/12V
Genus Inverter Heiwa 1625VA/12V ₦271,000.00
Genus Inverter Heiwa 950VA/12V
₦0.00
  • Works with all batteries
  • Best suited for Home Application
  • Energy Saver Mode consumes less power in a no-load condition
  • Highly Robust & Reliable
  • Turbo Charging Option
Compare
Add to wishlist
Categories: Generators & Power Supplies, Inverters, Inverters & Solar Solutions
Description
Genus Inverter Heiwa 950VA/12V – General Information:
Genus Inverter Heiwa 950VA/12V – Key Features:
  • Model – HEIWA 950VA/12V
  • Capacity – 950VA
  • Voltage (Input) – 100 VAC – 280 VAC ± 15 VAC
  • Max Bulb Load (Output)- 200 VAC ± 10%
  • Maximum charging current – 15Amp
  • Gross Weight (in Kg) – 9.6
  • Dimension (LXWXH) in CM – 107.5×107.1×51.2
Genus Inverter Heiwa 950VA/12V – Benefits
  • DSP Based Technology
  • Pure Sine wave Inverter
  • Best-in-class switchover
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Genus Inverter Heiwa 950VA/12V” Cancel reply
Compare
Bluegate Stabilizer 1KVA | 1000VA
Generators & Power Supplies, Automatic Voltage Regulator, Relay AVR
  • Phase: Single phase N GND
  • Voltage Range (Input): 100VAC-260VAC (Super low voltage range also available)
  • Voltage Range (Output): 200-240V (Empty load)
  • Frequency: 50/60Hz
  • Overvoltage protection: 250V 5V (Overvoltage indicator lights without output
  • Under-voltage protection: 100V 5V (Under-voltage indicator lights without output)(not applicable to super-low options)
  • Efficiency: 95%
  • Display Mode: LED indicator light; Pointer voltmeter/LCD display
  • Input/output setting: Plug/Socket
  • Wave Distortion: No additional waveform distortion
Sold out
Mercury Inverter 5KVA MH5000
Mercury Inverter 5KVA MH5000
Inverters & Solar Solutions, Inverters, Generators & Power Supplies
Quick view
Sumec Firman Generator SPG 8800E2 6KVA
Generators & Power Supplies, Generators, Sumec Firman Generator
Haier Thermocool TEC Generator BoboMax 2500MS 2.5KVA/2KW
Generators & Power Supplies, Generators, Thermocool Generator
Rated 1.00 out of 5
  • Product Description: Gasoline Generator Set
  • Liquide required: 5 pcs 60W bulb, 3 pcs 80W fan, 1 piece 200W TV, 1 piece 100W Home Theatre, 1 piece 1.0hp AC, 1 piece 150 ltrs medium size fridge /freezer.
  • Power Output (Rated) : W: 2000
  • Power Output (Max) : W: 2200
  • VOltage: 230
  • Current: 8.7
  • Frequency: 50Hz
  • Voltage DC: 12V
  • Current Dc: 8.3V