Home » Shop » Omaha Generator 3KVA Gasoline GR4500EM
Hisense TV 32Inch LED HD USB A5100
Hisense TV 32Inch LED HD USB A5100 ₦189,000.00
Back to products
Omaha Surge Protector 3 Points OPS3 ₦12,500.00
Omaha Generator 3KVA Gasoline GR4500EM
₦432,000.00
  • MODEL: GR4500EM
  • Displacement: 196
  • Rated Output (50Hz/Kw): 2.5
  • Max. Output (50Hz/Kw): 2.8
Compare
Add to wishlist
Categories: Generators, Generators & Power Supplies, Omaha Generator
Share:
  • Description
  • Additional information
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
Omaha 3KVA Gasoline Generator With Wheel And Battery GR4500EM – General Information:
Omaha 3KVA Gasoline Generator With Wheel And Battery GR4500EM – Key Features:
  • MODEL: GR4500EM
  • Displacement: 196
  • Rated Output (50Hz/Kw): 2.5
  • Max. Output (50Hz/Kw): 2.8
  • Starting System: Recoil Start/Electric Start
  • Frequency (Hz): 50/60
  • Voltage(V): 110/120/220/230/240/380
  • DC Output(VA): 12/8.3
  • Noise Level @ 7m(dB): ≤68
  • Engine Oil Capacity (L): 0.6
  • Fuel Tank Capacity (L): 20
  • Net Weight (kg): 54.3
  • Dimension (mm): 660*490*465
Additional information
Weight 43 kg
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Omaha Generator 3KVA Gasoline GR4500EM” Cancel reply
Compare
Sumec Firman Generator SPG 8000E2 5KVA
Generators & Power Supplies, Generators, Sumec Firman Generator
Haier Thermocool Generator TEC IGWE 8500ES 7.5KVA/6KW
Generators & Power Supplies, Generators, Thermocool Generator
  • Performance Power Output: 6000W (Rated), 6500W (Max)
  • Load required: 5 pcs 60W bulb, 4 pcs 100W fan, 2 pcs 200W TV, 1 piece 75W Home Theatre, 1 piece 100W DVD, 1 piece 50W DSTV Decoder, 2 pcs 1.0hp AC, 2 pcs 1.5hp AC, 1 piece 270W large size fridge/freezer.
  • Power factor : cosɸ 1
  • Start method: Key
  • Carburetor automatic fuel shut-off: Yes
  • Low oil shut down: Yes
Sumec Firman Generator SPG 1800 1KVA
Mercury Inverter 3KVA MH3500
Inverters & Solar Solutions, Inverters, Generators & Power Supplies
Prag 15KVA | 48V – V Inverter Pure Sine Wave Inverter
Sold out
Mercury Inverter 5KVA MH5000
Mercury Inverter 5KVA MH5000
20KVA Relay Voltage Stabilizer (45-280V)
Prag Voltage Stabilizer Relay 20KVA (45V-280V)